BOŻE NARODZENIE | NA ZAKUPACH | ŚWIĄTECZNE OKAZJE | W DOMU | W KUCHNI

ŚWIĄTECZNA ORGANIZACJA

19 listopada 2015

Świąteczna organizacja to podstawa. Wciąż coś planuję, notuję, zapisuję i skreślam. Co roku ulepszam swój świąteczny plan. Raz miałam zeszyt, raz mały notesik wyklejony żółtymi karteczkami, a raz wydrukowany kalendarz. Wszystko zależy od tego jaki mam nastrój kiedy zaczynam planować Święta. Jak wiecie z wpisu o świątecznych potrawach ( klik ), przygotowuję prawie wszystkie potrawy i ciasta, a to wymaga wcześniejszego planowania. Świąteczne listy towarzyszą mi od początku października. Mam listę z prezentami, listę spożywczą, listę z zaplanowanymi porządkami, listę pamiętaj i wydrukowane kartki z kalendarza ( klik ).  Do końca listopada staram się zrobić zakupy, ponieważ później dostaję szału w sklepach wypchanym po brzegi ludźmi, którzy nie są w świątecznym nastroju. Godzinami gotuję się w zimowym płaszczu w kolejkach, gdzie non stop ktoś obija mnie wózkiem lub przeciska się bo akurat teraz musi coś sprawdzić. Uważam więc mój sposób za idealny, bo kiedy ludzie biją się w marketach w grudniu to ja odwiedzam jedynie osiedlowy warzywniak i mam czas dla siebie. Mąż musi zaliczyć jeszcze jedną kolejkę kupując karpia, ale przynajmniej nie jest mu gorąco bo rybkę sprzedają na zewnątrz. Przygotowując się do tego wpisu przeglądnęłam Internet w poszukiwaniu podobnych wątków, ponieważ chciałam Wam zostawić linki do gotowych wzorów list ( moimi nie ma ci się chwalić ). Linki zostawiam na końcu wpisu. Wiecie, że niektóre kobiety planują wszystko z najmniejszymi detalami? Mój plan to raczej zarys, jedyną szczegółową listą jest ta ze artykułami spożywczymi.

Prezenty:

To chyba najfajniejsza część. Planując listę świątecznych prezentów czuję się jak wróżka milionerka. Lista jest w formie tabelki, gdzie znajduje się imię i propozycje prezentu. Staram się skupić indywidualnie na każdej osobie, którą chcę obdarować. Tygodniami zastanawiam się czym mogłabym kogoś uszczęśliwić, co lubi ,czym się interesuje, jakie lubi kolory, zapachy… . Każdy jest inny i ma inne potrzeby. Budżet świąteczny jest też ograniczony dlatego najlepiej z góry ustalić kwotę jaką chcemy wydać na osobę i rozłożyć kupno prezentów na kilka miesięcy. Od kilku lat na liście prezentów są zabawki 🙂 i te kupuje się najprzyjemniej. Tu nie myślę o budżecie, tylko o radości jaką zobaczę w oczach Maluszków. Poza tym wybór prezentów dla dzieci jest bardzo duży, gorzej z dorosłymi, a najgorzej z dorosłymi facetami! Co kupić? A jeśli masz w rodzinie lub wśród przyjaciół kogoś ze specyficznym hobby o którym nie masz pojęcia to już w ogóle jesteś w czarnej norze. No ale na wszystko można znaleźć rozwiązanie. Można zapytać żony czy dziewczyny takiego mężczyzny ( mamy raczej nie 😉 , no chyba, że ma 5 lat ) co chciałby dostać, albo kupić coś co nam się wyda atrakcyjne dla obdarowanego pamiętając o jego indywidualnych upodobaniach. Uwielbiam planować i kupować prezenty, ale mam trzy takie Osoby, którym nigdy nie wiem co kupić i długo szukam pomysłów i inspiracji. A kiedy już wszystkie prezenty mam w domu, a choinka ubrana świeci w salonie, zaczynam je pakować. Co roku wymyślam nowe aranżacje i co roku jestem w tym coraz lepsza 🙂

Zakupy spożywcze:

Zarówno ta lista jak i zakupy są najtrudniejsze ze wszystkich świątecznych przygotowań. Najpierw skrupulatna lista, a później godziny spędzone w marketach z ukochanym Mężem, który już rano w dniu zakupów jest nieszczęśliwy i wściekły.

Listę spożywczą ( również w formie tabelki ) mam podzieloną na kategorie: mięso, ryby, warzywa, owoce, suche, nabiał, przyprawy, inne. Robiąc listę opieram się na potrawach świątecznych jakie planuję zrobić i po kolei wpisuję składniki poszczególnych potraw na listę i później jeśli coś się powtarza zmieniam tylko ilość. Używam zmywalnego długopisu lub robię to na komputerze. W sklepie zaznaczam co kupiłam.

Lista porządków:

Raczej mam ją w głowie, lub na maleńkiej karteczce. Oczywistym jest, że sprzątam wszystko przed świętami. Na listę wpisuję jedynie środki czystości jakie się kończą i coś co wypada dodatkowo np. przeglądnąć ozdoby i oddać nie używane.

Pamiętaj!:

To lista dodatkowa gdzie wpisuję np. zanieść sukienkę do krawcowej, kupić lampki, gałązki, zamówić chleb, odebrać twaróg itp. Taką listę mam również w formie kalendarza i tam rozpisuję sobie zadania do wykonania w poszczególnych dniach: czyli np. ugotować kapustę na bigos, zrobić zakupy, ubrać choinkę, wysyłać kartki itp. Tutaj idealnie sprawdzają się kolorowe zakreślacze. Pozostałe listy stanowią załączniki.

Tak ogólnie wyglądają moje przygotowania organizacyjne przed Bożym Narodzeniem. Uważam mój system za bardzo dobry, ponieważ co roku wyrabiam się ze wszystkim, a w grudniu mam czas na oglądanie filmów ( klik ), odpoczynek czy spotkania z koleżankami. A w Wigilię śpimy sobie dłużej, mamy czas na kawę i wspólne śniadanie.

A Wy jak przygotowujecie się do Świąt?

Obiecane linki:

http://www.partymika.pl/lista-pomyslow-prezenty-swiateczne-druku/

Lista zakupów Świątecznych do druku

Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

http://domnagorce.blogspot.com/2012/11/lista-prezentow.html