Ciasta | Dekoruje | Inne | Na Słodko | ŚWIAT TORTÓW

JAK UDEKOROWAĆ TORT OPŁATKIEM

26 stycznia 2016

na blogusia

Nie lubię i nie umiem zdobić tortów tak popularną masą cukrową. Zawszę zdobię tylko za pomocą kremu śmietanowego, ewentualnie jakiś cukrowych gotowych ozdób.  Ale Lud domaga się spersonalizowanych tortów, więc żeby wyjść naprzeciw wymaganiom klientów musiałam coś wymyślić. Idealnym rozwiązaniem okazał się opłatek na tort, można zamówić dowolny obrazek, który umieszczamy na torcie. Z masy cukrowej można zrobić cuda, ale moim zdaniem niszczy smak tortu. Moje torty są bardzo kremowe i bardzo puszyste i nie utrzymałyby ciężkiej masy cukrowej. Poza tym pod masę trzeba położyć masę maślaną, która jest ciężka i niesmaczna. Dlatego właśnie tak bardzo pokochałam ołatek. Jest lekki, łatwy w „zamontowaniu”, tani i co najważniejsze nie zmienia smaku tortu. Każda Mama czy zwykła Pani Domu może w swojej kuchni tworzyć cudne torty niewielkim kosztem i bez zdolności plastycznych.

Jedyny minusem jest to, że tort opłatek nie może być zbyt długo na torcie bo się rozmoknie. Dlatego 3 godziny przed podaniem można umieścić go na torcie. Jest to kłopot jeśli tort jest na zamówienie, ponieważ nie można go dostarczyć np. dzień wcześniej i często w niedzielny poranek trzeba kończyć zdobienie tortu. Pomimo tego jednego minusika i tak uważam, że opłatek jest najwspanialszym tortowym dodatkiem/wynalazkiem.

W większych miastach można zamówić opłatek np. w piekarni. Ja zamawiam zawsze na Allegro. W zeszłym roku zamawiałam od super sprzedającego, ale niestety już nie oferuje swoich wyrobów. Zdecydowałam się na innego sprzedawcę i zobaczymy jak jego opłatki się sprawdzą. Opłatki można zamówić w okrągłym lub prostokątnym kształcie z dowolnym nadrukiem. Sprzedawcy oferują gotowe wzory, ale można też zamówić np. swoje zdjęcie, dodatkowy napis itp. Pełna dowolność!

Chciałbym Wam dziś pokazać jak się taki opłatek nakłada.

INSTRUKCJA INSTALOWANI OPŁATKA MA TORCIE:

Kiedy tort jest już przełożony ulubionymi masami, układamy opłatek ( jeszcze w foli ) i w ten sposób robimy przymiarkę. Jeśli to konieczne opłatek można przyciąć nożyczkami.

Sprawdzamy czy opłatek jest na środku ( można użyć wykałaczek ).

1

2

Boki i wierzch ciasta smarujemy równo kremem( ja zawsze śmietaną ),  musi być najrówniejszy jak to tylko możliwe.

Opłatek wyjmujemy z foli i układamy na torcie, bardzo delikatnie dociskamy od środka opłatka dłonią, szczególnie brzegi.

4

3

Po kilku minutach opłatek mocno się pomarszczy.

5

Jest to prawidłowa reakcja, a opłatek po godzinie lub dwóch będzie już prościutki. Oczywiście jeśli to był dobry opłatek, który miał odpowiednią grubość.

Zaraz po nałożeniu i delikatnym dociśnięciu opłatka zaczynamy zdobić nasz tort.

DSC07438

Oto drugi przykład jak opłatek pięknie się prostuje i nabiera kolorów po 2- 3 godzinach, pod warunkiem, że jest dobrej jakości:

Chwilkę po nałożeniu:

DSC09461

Po 3 godzinach:

Specjalnie nie obrabiałam zdjęcia, żeby udowodnić Niedowiarkom, że się wyprostuje i będzie gładziutki.

DSC09464

Mam nadzieję, że jeśli mieliście wątpliwości to wszystkie rozwiałam i zachęciłam Was do zdobienia Waszych tortów opłatkiem. Powodzenia!

Ps. Powyżej widzicie opłatek ( Gwiezdne Wojny ) dość kiepskiej jakości, niestety mimo, że kosztował 12 zł, a normalnie kosztuje 11 zł. Opłatek z Julianem czy Minionkiem jest idealnie prosty, a ten nie do końca się wyprostował. Poza tym zamówiony był okrągły, a dostarczono prostokątny. Sprzedawca Kropidło ( z Allegro ) zamiast przeprosić i wysłać nowy powiedział, żebym sobie wycięła kółko nożyczkami albo odesłała ten, a on wyśle okrągły. A przecież to była jego wina. Nie zachował się dobrze, ale oczywiście sami zdecydujcie. Plusem tego Sprzedawcy jest to, że wysłał bardzo szybko opłatek i ma piękne wzory.