Babeczki, Muffinki | Na Ciepło | Na Kanpkę | Na Obiad | NA PRZYJĘCIU | Na Słodko | Na Słono | Na Zimno | W KUCHNI

MOJE ODKRYCIE: CUKINIA

6 września 2016

DSC09538BLOGParę lat temu odkryłam dynię, ale nie byłam jeszcze na takim poziomie kulinarnym jak teraz. Planuję odkryć ją w tym roku na nowo, a wszystko dzięki blogowaniu 🙂 Odkąd wczesnym latem pojawiła się na straganach cukinia wciąż mnie kusiła. Na szczęście jest Internet, a w nim mnóstwo bardzo zdolnych autorów kulinarnych. Sposobów na cukinię jest mnóstwo 🙂Za każdym razem jak coś mi zasmakuje albo mnie zainteresuje szukam przepisów na wykorzystanie tego. Próbowałam cukinii w lutym po raz pierwszy jedząc placki z polecenia mojej Bratowej, kiedy przygotowałam obiad dla Jej słodkiej Córeczki i już wtedy mnie zaintrygowała, ale dopiero tego lata odkryłam ją naprawdę.

Z jeden strony cukinia jest bez smaku i wyrazu. Ale dobrze doprawiona w towarzystwie innych warzyw daje pyszny efekt. Cukinię można wykorzystać do potraw słonych i słodkich. W obu przypadkach sprawdza się i smakuje doskonale.

Dokładniejsze informacje na temat cukinii, jej pochodzenia, wartości odżywczych i walorów smakowych znajdziecie tu ( klik ). Poznajcie cukinię 🙂

Podobno im wcześniejsza cukinia tym smaczniejsza. Dla mnie największą zaletą cukinii jest to, że wspiera układ trawienny, odkwasza organizm i że nie odkładają się na niej metale ciężkie, jak w przypadku np. sałaty lodowej. No i oczywiście pochodzenie od ukochanej dyni 🙂 Cukinię można mrozić ( pokrojoną w kostkę, startą lub podobno w całości ). Osobiście nie mroziłam cukinii, ale planuję. Dam znać 🙂

Ważna informacja podczas przygotowywania potraw z cukinii: młodą cukinię możemy jeść surową i wraz ze skórką, a późniejszą powinno się obrać ze skórki i „odpestkować”.

Zebrałam tu dla Was wszystkie przepisy z cukinią ponieważ ostatnimi czasy zawładnęła ona Przestrzenią Kobiety 🙂 W niektórych przepisach cukinię obierałam w innych nie, ale to głównie zależało od miesiąca w którym danie przygotowywałam, czasami tylko z przepisu. Zawsze patrzcie na datę wpisu i moje ewentualne uwagi.

Aby zobaczyć przepis, trzeba kliknąć w zdjęcie 🙂

PALUSZKI Z CUKINIIIMG_4255

KOTLECIKI DROBIOWE Z CUKINIĄDSC09398

SOS Z CUKINII DO SŁOIKÓWDSC09570BLOG

KETCHUP Z CUKINIIDSC00854blog

MUFFINKI Z CUKINIĄDSC00816blog

Oczywiście ciąg dalszy nastąpi 🙂 Smacznego!

Dajcie znać czy pokochaliście cukinię 🙂