Kobiecy alkoholizm - czym się objawia, jakie są skutki i sposoby leczenia

Kobiecy alkoholizm to coraz bardziej powszechny problem, z którym nie potrafi sobie poradzić bardzo duża liczba kobiet. Niestety życie w biegu, a także stresujące sytuacje w życiu, znacząco zaburzają prawidłowe myślenie, a także zdrowe podejście do życia. Niestety wiele osób decyduje się leczyć alkoholem swoje wszystkie życiowe bolączki. Przynosi to bowiem chwilową ulgę, jednak dobre samopoczucie nie trwa długo i zachodzi potrzeba sięgnięcia po kolejny kieliszek wina lub wódki. Powoduje to znaczne dysfunkcję i niemożność poradzenia sobie z problemami życia codziennego samodzielnie, bez potrzeby sięgnięcia po alkohol. Jest to bardzo kłopotliwa kwestia i trudna do wyeliminowania. Czym dłużej trwa ten stan, tym trudniej jest się z tego wydostać. Często konieczna jest terapia i zaprzestanie picia alkoholu już na zawsze.

Czym objawia się kobiecy alkoholizm?

Oczywiście sporadyczne i okazjonalne sięganie po alkohol to jeszcze nie choroba zwana alkoholizmem. Jednak problem pojawia się, kiedy inaczej dana osoba nie jest już w stanie funkcjonować. Nie tyle częstotliwość picia jest tutaj kluczowa, ale także ilość wypijanego alkoholu. Dana osoba bowiem tworzy schemat dnia, w którym głównym towarzyszem jest alkohol. Można mówić o chorobie w sytuacji, kiedy każdego wieczora sięgamy po lampkę wina, tłumacząc się bardzo stresującym dniem. Nie wygląda to groźnie początkowo, jednak to właśnie ten schemat jest już początkiem nałogu, który być może nie będzie już możliwy do wyleczenia samodzielnie. Warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów, którzy stwierdzą, czy rzeczywiście dana osoba jest alkoholikiem, czy też jeszcze nie. Sygnałem alarmowym jest także ukrywanie się przed rodziną, co do częstotliwości picia i podświadomy wstyd spowodowany spożywaniem trunków. Możemy czytać z własnej psychiki, która w głębi pokazuje nam, że nie radzi sobie już z tym problemem i bardzo się tego wstydzi. W tej sytuacji, warto podjąć działania, które ułatwią leczenie.

Skutki picia alkoholu

Alkoholizm to nie tylko choroba psychiki, ale także z czasem fizyczne objawy coraz bardziej dające o sobie znać. Czym jednak szybciej zareagujemy, tym szybciej uporamy się z tym problemem. Nie warto chować głowy w piasek w tej sytuacji, bo problem sam nie zniknie. Jeśli będziemy czekać zbyt długo to zauważymy nie tylko zmiany w swoim wyglądzie takie jak, zaczerwienienie skóry na twarzy, przesuszona cera, która uwidoczni zmarszczki, ale także opuchnięcie ciała i twarzy. Po jakimś czasie osoba nadmiernie spożywająca alkohol musi borykać się także ze znacznie powiększonym ciśnieniem krwi, a także podniesionym poziomem cukru. To spowoduje z kolei powstanie chorób takich jak cukrzyca, a także często nadciśnienie niemożliwe do wyleczenia bez leków. Alkoholizm jest także główną przyczyną wylewów i zawałów i znacząco postępującym starzeniem organizmu, co z kolei skraca życie dość znacznie.

Leczenie alkoholizmu

Jeśli chodzi o to, jak poradzić sobie z problemem nadmiernego picia, to kluczowa w tym przypadku jest terapia. Proces jest bardzo często długotrwały, jednak możliwy do przebrnięcia. Jednak musimy pamiętać, że to ma sens tylko wtedy, kiedy chory rzeczywiście sam chce się leczyć i rzeczywiście będzie stosował się do wskazówek terapeuty, kiedy nie będzie w zasięgu lekarza. Jedyną opcją na wyleczenie jest także unikanie kontaktów z osobami spożywającymi alkohol aż do zakończenia całej terapii. Jest to jedyna możliwa droga. Alkoholik bowiem musi mieć pewność, że nie tylko nie będzie pił z własnej woli, ale także nie będzie miał bliskiego dostępu do alkoholu. Jeśli nie jest to możliwe i dana osoba nie wierzy sobie do końca w tej kwestii to warto skorzystać z pomocy, którą można otrzymać w zamkniętym ośrodku. To bowiem tutaj zdecydowanie łatwiej jest mieć kontrolę nad sobą i ukończyć terapię według planu. Uzależnienie od alkoholu jednak to bardzo trudna do wyleczenia choroba i konieczne jest zaprzestanie spożywania, często do końca życia chorego. Osoba musi zacząć radzić sobie bez jego pomocy już zawsze.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Ośrodka Leczenia Alkoholizmu – Terapie Tu i Teraz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here