ile kosztuje gitara

Gitara to z pewnością jeden z bardziej popularnych instrumentów. Na pewno także zalicza się ją do tych, bez którego większość zespołów nie mogłaby istnieć. Dlatego też nie dziwi fakt, że na rynku jest ich niezwykle szeroki wybór, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jednakże większość osób, zwłaszcza tych które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem zanim zdecyduje się na zakup zadaje sobie pytanie, ile kosztuje gitara i czy będą sobie mogli na taki wydatek pozwolić.

Gitara klasyczna akustyczna

Gitary klasyczne akustyczne to na pewno jedne z częściej spotykanych. Są doskonałe do nauki gry na gitarze dla początkujących, bez problemu również mona je zdobyć za przystępną cenę. Oczywiście to, ile trzeba zapłacić za gitarę uzależnione jest od wielu czynników, niektóre modele pomimo swojego wydawałoby się prostego wyglądu zaliczają się do dość drogich. Często czynnikiem, który wpływa na koszt gitary jest to, jaka firma jest jej producentem.

Te najbardziej znane na rynku mają ugruntowaną pozycję i przez to ich produkty są o wiele droższe. Tak samo wyższą cenę osiągną gitary wykonane z nietypowego drewna czy na indywidualne zamówienie. Najtańsze gitary akustyczne można kupić już za kilkaset złotych, mowa tutaj oczywiście o cenach nowych instrumentów. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup używanych, może liczyć na jeszcze niższe ceny. Jednakże w przypadku zakupu używanej gitary warto dobrze sprawdzić jej stan, najlepiej jeśli zajmie się tym osoba mająca nieco więcej wiedzy na ten temat.

nowa gitara

Gitary elektryczne – ile trzeba za nie zapłacić?

Nieco więcej trzeba zapłacić za gitary elektryczne. Są znacznie bardziej skomplikowane pod względem budowy, co narzuca zwiększony koszt ich wykonania. Ponadto osoby zainteresowane zakupem gitary elektrycznej powinny od razu uwzględnić koszt zakupu odpowiednio dobranego do gitary wzmacniacza. Bez niego bowiem nie da się uzyskać pożądanego dźwięku. Wiele osób decyduje się na zakup gitary elektrycznej w momencie, gdy już opanowali grę na tradycyjnej gitarze akustycznej.

Tutaj, podobnie także jak w przypadku gitar akustycznych cena uzależniona jest do firmy, która jest producentem gitary. Im bardziej znana – tym wyższa cena. Także ceny używanych gitar są bardzo zróżnicowane, wiele firm wypuszczało bowiem na rynek edycje limitowane instrumentów, które nawet jako używane osiągają dość wysokie ceny. Średniej klasy gitara elektryczna to wydatek rzędu kilku tysięcy, jeżeli doliczy się koszt zakupu wzmacniacza.

Gitary basowe – nieco nietypowe

Gitary basowe dają nieco inny rodzaj dźwięku, jednak bez nich w wielu sytuacjach nie da się uzyskać pożądanego tonu. Są one dostępne na rynku zarówno w wersji instrumentów akustycznych jak również instrumentów elektrycznych. Ceny ich uzależnione są przede wszystkim od rodzaju gitary jak również od producenta. Ponadto w przypadku gitar basowych występują one w wersjach z czterema, pięcioma lub sześcioma strunami. Najbardziej popularne są gitary z czterema strunami, i one zazwyczaj zaliczają się do najtańszych na rynku. Jednakże nawet na średniej jakości gitarę basową należy przygotować minimum dwa tysiące złotych. Jeżeli jest to gitara elektryczna, należy także pamiętać o kupnie wzmacniacza, tutaj musi być on odpowiednio dobrany do gitary basowej.

gitara

Nie można także zapominać o możliwości kupna, przeważnie na rynku instrumentów używanych gitar kolekcjonerskich. Są to sprzęty, które wcześniej używane były przez znanych muzyków lub są sygnowane ich autografem. Takie instrumenty mają wartość taką, jaką jest w stanie zapłacić za nie zainteresowany zakupem klient.

Bywa, że niektóre egzemplarze uzyskują wartość nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od pozycji danego artysty i jego dorobku zawodowego czy tez unikalności sprzętu, na jakim grał. Wielu z nich bowiem decyduje się na to, aby zamawiać gitary na indywidualne zamówienie, co tym bardziej podnosi ich wartość. Niezwykle często są to bowiem jedyne takie okazy wypuszczane na rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here