ortodonta

Profilaktyka i leczenie wad zgryzu jest w Polsce coraz powszechniejsze. Tą dziedziną stomatologii zajmują się właśnie lekarze ortodonci. Ile zarabia więc ortodonta? Odpowiedź nie jest oczywista.

Pomimo tego, iż ortodonci należą do grona najlepiej zarabiających lekarzy, to ich zarobki uzależnione są od wielu czynników. To ile zarabia lekarz ortodonta zależy między innymi od tego gdzie prowadzi działalność, jaką ma konkurencję czy też jak skutecznie reklamuje swoje usługi. Istotna jest także opinia pacjentów, którzy chwaląc się efektem leczenia mogą skutecznie zwiększyć ilość potencjalnych klientów a tym samym istotnie wpływać na to ile zarabia opiekujący się nimi ortodonta. Chcąc umiejscowić zarobki ortodontów w tabeli zawodów w naszym kraju należy jednoznacznie powiedzieć, że jest to zawód lokujący się w jej górnej części.

Jednak biorąc pod uwagę wymagania jakie trzeba spełnić, ile wysiłku włożyć w naukę oraz zdobycie odpowiedniego doświadczenia a także ile środków własnych zainwestować w gabinet, jego wyposażanie, a także konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji, to czy to ile zarabia typowy ortodonta w naszym kraju to naprawdę dużo? Wydaje się, że jako zawód wysoko kwalifikowany powinien być również wysoko opłacany. I fakt, iż lekarze tej specjalności zarabiają naprawdę nieźle, nie powinien być powodem zawiści innych grup zawodowych czy też rozgoryczenia płacących słone rachunki pacjentów. Cena usługi zależy od wielu czynników ale w obecnych czasach powszechnego kultu wiecznej młodości i urody ludzie oczekują, że także ich uśmiech będzie ich atutem.

aparat ortodontyczny

Gotowi są więc płacić duże pieniądze za poprawę stanu uzębienia wynikającego z wad wrodzonych czy tez własnych zaniedbań. Istotnym jest także fakt iż społeczeństwo staje się coraz zasobniejsze i pacjenci są gotowi przeznaczać coraz większe środki na profilaktykę i leczenie wad zgryzu a w konsekwencji wpływać na to ile zarabia ich ortodonta. Jest to bez wątpienia zawód wysoce perspektywiczny. Bo o ile kilka lat temu widok osoby dorosłej z aparatem ortodontycznym należał do rzadkości, o tyle dzisiaj jest dość powszechny, a grupa pacjentów docelowych obejmuje coraz szerszy zakres wiekowy. Jeżeli jednak oceniamy ten zawód w odniesieniu jedynie do tego ile zarabia ortodonta, to jest to dalece nieadekwatne do rzeczywistych kosztów osobistych, jakie musi ponieść uprawiający go lekarz.

Poza wspomnianymi wcześniej nakładami na kształcenie zdobycie klientów oraz dobrze wyposażony gabinet należy wziąć także pod uwagę koszty związane z życiem osobistym. Ortodonta który chce zarabiać dobrze musi być dyspozycyjny praktycznie 24 godziny na dobę. Jego klienci to przecież pacjenci, którzy mogą potrzebować pilnej pomocy nawet w nocy. Nie należą do rzadkości przypadki reakcji alergicznych na stosowane aparaty ortodontyczne czy też pojawienia się silnego bólu po wizycie i regulacji założonego aparatu. Udanie się do innego lekarza niż prowadzący leczenie niesie wówczas za sobą ryzyko zakłóceń w procesie leczenia wady ortodontycznej lub innych niekorzystnych dla pacjenta skutków zdrowotnych.

ile zarabia ortodonta

Innym aspektem który jest istotny dla merytorycznej odpowiedzi na pytanie o zasadność wysokich zarobków ortodontów jest odpowiedzialność jaką ponoszą za swoją pracę. Pacjenci udający się na leczenie wad zgryzu mają dość jednoznaczne oczekiwania dotyczące swojego przyszłego wyglądu. Jednak w wielu przypadkach osiągnięcie pożądanego stanu końcowego wiąże się z dość ryzykownymi decyzjami jak np. usunięcie zdrowego zęba. I jak to w życiu bywa nie wszystko kończy się dobrze. Czasami efekty leczenia są nieadekwatne do oczekiwań pacjentów a w skrajnych przypadkach stan po jest gorszy niż przed.

Nie zawsze jest to wina ortodonty. Czasami przypadek jest trudny i obarczony wysokim ryzykiem, czasem w trakcie pojawiają się nowe okoliczności typu urazowego które uniemożliwiają kontynuacje leczenia a czasami rzeczywiście jest to ewidentna wina lekarza ortodonty, który niewłaściwie ocenił sytuację lub wdrożył nieodpowiednie procedury medyczne.
Ortodonta to jak widać zawód bardzo trudny i wymagający. Zawód, ale też i powołanie. Czy to ile zarabia ortodonta jest adekwatne do tego co robi wiedzą chyba tylko ci którzy tą trudna i odpowiedzialną profesją się zajmują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here