Telefony na kartę stanowią dobrą alternatywę dla relatywnie drogich abonamentów miesięcznie. Wskazuje się, że takie rozwiązanie gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Przede wszystkim w momencie, gdy telefon z kartą SIM zostanie zagubiony, istnieje pewność, iż przypadkowy znalazca będzie w stanie wykorzystać jedynie środki, które zgromadzone są na karcie. Jednocześnie łatwiej jest kontrolować wszelkie wydatki, na przykład na wiadomości SMS premium.
Należy wskazać, że zmiana operatora w przypadku korzystania z takiego rozwiązania jest jednak mocno utrudniona. Nabycie telefonu w salonie konkretnej firmy sprawia, iż ma ona niejako wyłączność na klienta. Powodem tego jest fakt, iż stosowane są blokady simlock. Polegają one na tym, że włożenie karty pochodzącej od innego operatora telefonii komórkowej skutkuje jej odrzuceniem. Tym samym użytkownik telefonu nie będzie miał możliwości wykonywania połączeń wychodzących, jak również pisania wiadomości SMS. Na szczęście jednak możliwe jest zniwelowanie blokady.
Małe firmy zajmujące się naprawą telefonów często oferują również usługę polegającą na likwidacji wskazanej wyżej blokady. Nie jest dla nikogo tajemnicą, ile kosztuje ściągnięcie simlocka – na ogół kwota ta nie przekracza pięćdziesięciu złotych. Może się jednak zdarzyć, iż serwis telefonii komórkowej za swoją usługę zażyczy sobie znacznie większej liczby pieniędzy. Wykorzystują w ten sposób nieświadomość klientów, bowiem dla profesjonalisty ściągnięcie blokady wymaga jedynie dziesięciu minut czasu.
Dlatego w przypadku, gdy cena będzie wygórowana, warto skorzystać z pomocy konkurencyjnego serwisu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż wiele placówek podejmuje się również ściągania blokad w towarach, które zostaną im wysłane. Jest to duże udogodnienie dla osób, które pochodzą z małych miejscowości. Warto mieć jednak na uwadze, iż za przypadkową utratę sprzętu w trakcie przewozu do miejsca docelowego serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności. Wszelkie roszczenia należy wówczas kierować przeciwko przewoźnikowi.
Wiele osób, w szczególności młodych, decyduje się jednak na samodzielne zdjęcie blokady simlock. Duże znaczenie ma fakt, iż w internecie dostępne są rozmaite aplikacje, dzięki którym z łatwością można dostosować telefon do działania na karcie dowolnego operatora. W pierwszej kolejności niezbędny jest zakup kabla transmisji danych. Na ogół jest on dołączany do opakowania z urządzeniem, jednakże w przypadku jego braku warto zakupić kabel dedykowany do danego modelu telefonu.
Następnie konieczne jest skonfigurowanie pobranego programu w ten sposób, aby wykrył on simlocka. Czasami zdarza się, że konieczne jest skorzystanie z portu na karty mini SD. Przeważnie jednak wystarczy zapewnienie dostępu do interfejsu telefonu za pośrednictwem kabla USB. W dalszej kolejności program dokonuje zdjęcia blokady. Proces ten trwa przez dziesięć minut. Nie można go przerwać, bowiem zaniechana instalacja może sprawić, że konieczne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu. To z kolei wiąże się z utratą wszelkich zgromadzonych na urządzeniu danych.
Przy zmianie operatora możliwe jest również poproszenie pracownika takiej firmy o zdjęcie blokady. Jeżeli jest on odpowiednio przeszkolony z tej materii, z powodzeniem poradzi sobie z zlikwidowaniem simlocka. Warto wskazać, iż w momencie przejścia do innego przedsiębiorstwa świadczącego usługi w dziedzinie telefonii komórkowej możliwe jest uzyskanie specjalnych rabatów dla nowych klientów. Dzięki nim można za niewielką cenę zakupić nowe urządzenie, które będzie dostosowane do kart nowego operatora.
Tym samym nie będzie konieczne zdejmowanie blokady w starym urządzeniu. Co ważne, każda osoba, która sprzedaje swoje stare urządzenie, w opisie aukcji zobowiązana jest do wskazania informacji, czy telefon ma blokadę simlock. W wypadku przeciwnym nabywca sprzętu ma możliwość jego zwrotu, ponieważ urządzenie ma wady, które uniemożliwiają jego wykorzystanie w sposób wskazany w opisie danej aukcji. Dlatego przed sprzedażą warto skorzystać z pomocy serwisu.