Pierwsza miesiączka jest wielkim przeżyciem dla każdej dziewczynki. Przeważnie występuje pomiędzy 11 a 14 rokiem życia. Choć niektóre kobiety zaczynają miesiączkować dużo wcześniej lub znacznie później. Przyjmuje się nawet, że pierwsze krwawienie może wystąpić pomiędzy 9 a 16 rokiem życia. Mówi się, że w tym aspekcie jesteśmy bardzo podobne do swoich mam i menstruacja rozpoczyna się w tym samym wieku u ich córek. Co należy wiedzieć o okresie? Przeczytaj poniższe wskazówki.
Przede wszystkim miesiączka dotyczy każdej zdrowej kobiety na świecie. Rozpoczyna się przeważnie w wieku kilkunastu lat aż po menopauzę, czyli do około 45-55 roku życia. Przy regularnym cyklu występuje co miesiąc i trwa mniej więcej sześć dni. Każda z kobiet jest inna, zatem cykle również różnią się od siebie pod względem długości i objawów.
Okres jest zjawiskiem fizjologicznym, związanym z hormonami i procesem zapłodnienia. W organizmie kobiety co miesiąc rozwija się komórka jajowa, która przygotowuje się do zapłodnienia. Jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę, gwałtownie spada poziom progesteronu, a ścianki macicy złuszczają się. Dochodzi do krwawienia, które jest naturalnym skutkiem i jednocześnie początkiem nowego cyklu.
Bardzo często pada pytanie – ile krwi traci się podczas okresu? Młode dziewczynki niekiedy wyobrażają sobie, że są to ogromne ilości. W rzeczywistości jest to około 30, maksymalnie do 60 mililitrów krwi. Wartości powyżej tych liczb mogą świadczyć o obfitych miesiączkach, które należy skonsultować z lekarzem. W praktyce oznacza to tyle samo, co kilka łyżek stołowych!
Czy miesiączka boli? To pytanie zadaje sobie również wiele młodych dziewczyn. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, choć skurcze macicy z pewnością wywołują choćby dyskomfort. Poziom odczuwalnego bólu jest indywidualny, jednak powszechnie dostępne leki rozkurczowe i przeciwbólowe z pewnością pomogą przejść przez te kilka dni. Pomocny może okazać się również termofor. Jeśli ból jest bardzo intensywny i trwa przez całą miesiączkę, konieczne jest skonsultowanie się z ginekologiem. Może to być oznaką choroby lub infekcji.
Wizyta u lekarza może być również konieczna w przypadku nieregularnych miesiączek oraz ich całkowitego braku. Opóźnienie lub brak krwawienia może być związane z ciążą, karmieniem piersią, ale również z różnymi nieprawidłowościami. Niekiedy okres zanika na skutek intensywnego uprawiania sportu lub życia w przewlekłym stresie. Dlatego niezwykle istotne jest monitorowanie swojego cyklu – jego długości, owulacji, czasu trwania i regularności krwawienia. Wszelkie odstępstwa mogą świadczyń o zmianach w otoczeniu lub organizmie.
Jakich środków używać? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów higienicznych. Na początku można skorzystać z podpasek i wkładek, które sprawiają najmniej kłopotów z aplikacją, są instynktowne i proste w użyciu. Wybór marki, koloru czy zapachu jest zależny jedynie od indywidualnych preferencji. Wielkość podpasek należy dobrać do obfitości swojej miesiączki. Można w tym celu wykorzystać metodę prób i błędów. W kolejnych cyklach warto wypróbować tampony, które dostępne są również z wygodnymi aplikatorami. Kubeczki menstruacyjne stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Są ekologiczne, bezpieczne i bardzo ułatwiają codzienność w trakcie miesiączki. Ich zakładanie może z początku wydawać się trudne, ale wprawa przyjdzie z czasem. W internecie dostępnych jest wiele wskazówek i opinii, które ułatwią wybór odpowiedniego modelu.
Czy w trakcie miesiączki można funkcjonować normalnie? Jak najbardziej! Należy jednak pamiętać, aby unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Konieczne jest dbanie o higienę – pamiętaj o częstym podmywaniu miejsc intymnych i wymianie środków higienicznych. Wskazane jest również unikanie gorących kąpieli i sauny, gdyż wysoka temperatura może spowodować obfite krwawienie. Wiele kobiet jednak traktuje ten okres w miesiącu szczególnie i stara zaopiekować się sobą i dać ciału czas na regenerację i odpoczynek. Dobre nawodnienie, zdrowa dieta i odpowiednia długość snu z pewnością poprawią samopoczucie.