dziecko

Narodziny dziecka to jeden z najwspanialszych momentów w naszym życiu. Przez całą ciąże rodzice przygotowują się do tego aby powitać na świecie swojego malucha, który na pewno z miejsca podbije ich serca. Tak, ten dzień, kiedy w końcu ujrzymy na świecie swoje pierworodne lub kolejne dziecko będzie na pewno należał do bardzo szczęśliwych.

Kilka dni w szpitalu (jeżeli z dzieckiem i mamą będzie wszystko dobrze) i można szykować się do wyjścia do domu ze szpitala. Od tej pory w życiu młodych rodziców rozpocznie się zupełnie nowy etap z malutką istotą, która na pewno będzie rosła jak na drożdżach.

Zanim jednak będziemy cieszyć się kompletnym szczęściem, to czeka nas również załatwienie wielu formalności o których żaden rodzic nie powinien zapomnieć. Pierwszą taka formalnością jest zarejestrowanie nowych narodzin w urzędzie miasta i nadanie numeru pesel dziecka. Dzięki temu będzie wiadome, że liczebność narodu polskiego zwiększyła się o jeden. W załatwieniu takiej formalności oficjalnie pomaga szpital, który do urzędu zawsze zgłasza nie tylko liczbę narodzin ale również ich rodziców, którzy od tej pory odpowiedzialni będą za tego nowego, malutkiego człowieka.

ile się czeka na becikowe

Przy czym akt urodzenia i pesel na ogół jest do odbioru po około dwóch tygodniach od narodzin. Warto wiedzieć, że dziecko pochodzące ze związku małżeńskiego nie wymaga dodatkowych wizyt w urzędzie. Z kolei jeżeli dziecko należy do pary pozostającej w związku niesformalizowanym, to konieczna będzie wizyta w urzędzie w celu ustalenia ojcostwa. Jest to wizyta konieczna, dzięki czemu w akt urodzenia będzie można wpisać prawidłowe dane rodziców. Wielu specjalistów zaleca taką wizytę w urzędzie jeszcze przed narodzinami malucha aby kobieta nie musiała potem pchać się do kolejki urzędowej z maluszkiem przy piersi.

Załatwiając to przed porodem będzie można wysłać później samodzielnie tatusia po dokumenty. Mama będzie mogła pozostać w bezpiecznym, domowym azylu lub będzie można iść po prostu na spacer z którego również maluszek skorzysta. Mając już akt urodzenia w dłoniach zarówno małżonków, jak również partnerów bez ślubu można myśleć o kolejnych formalnościach do których zalicza się chociażby załatwienie pieniędzy z programu „500+” oraz becikowego. W dawnych czasach wielu rodziców mogło zapomnieć o popularnym „500+”, które dla wielu rodzin jest ogromnym zasiłkiem finansowym.

Przy narodzinach dziecka musiało wystarczyć becikowe oraz ewentualny zasiłek rodzinny, jeżeli ktoś nie przekroczył wymaganych progów dochodowych. Składając takie papiery wielu rodziców na pewno będzie zastanawiało się – ile się czeka na becikowe? Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta – to wszystko zależy od urzędu. Przyjmuje się, że na rozpatrzenie takiego wniosku dowolny urząd miasta ma trzydzieści dni. Jednak, jeżeli we wniosku znajda się jakiekolwiek nieprawidłowości to czas ten zostaje wydłużony o okres rozpatrzenia ewentualnych nieprawidłowości przez rodziców.

tata i dziecko

Przy czym nie myślmy sobie, że zadzwoni do nas z urzędu miła pani informująca nas o tym, iż taki wniosek ma pewne braki lub jest źle wypełniony. Musimy się liczyć z tym, że do naszych domów zostanie wysłany odpowiedni list, gdzie wszystko będzie objaśnione. Nakazane będzie również stawiennictwo w celu wyjaśnienia wszystkiego. Ile idzie taki list? Tym razem trzeba zdać się na dobroć poczty, która raz działa lepiej a raz gorzej. Składając więc papiery na becikowe należy liczyć się z tym. Przede wszystkim trzeba jednak uważnie wypełniać wszystkie dokumenty aby być pewnym, ze w naszym wniosku nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości.

Czy jednak takie pieniądze na nowo narodzone dziecko otrzymamy? Część na pewno tak. Nie zapominajmy jednak, że ten drugi tysiąc z becikowe zależny jest również od naszych dochodów. Nie jest więc powiedziane, że z góry otrzymamy pieniądze – dwa tysiące złotych – na naszego malucha. Czasem będzie trzeba „obejść się smakiem”. Cieszmy się jednak z tego, że i tak jakiś pieniądz otrzymamy, który wystarczy na pewno na odpowiedni zapas pieluch dla dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here