detoks, zdrowe odżywianie
fot. pexels.com

Detoks – czy warto go stosować? 

Wiosna zbliż się wielkimi krokami, a to oznacza, że niedługo trzeba będzie zrzucić zimowe nakrycie i odsłonić nieco ciała. Wobec tego zaczyna się również okres diet przedwakacyjnych. Niektórzy jednak wolą zacząć to na spokojnie albo postawić na samo oczyszczanie organizmu, wierząc, że dzięki temu pozbędą się toksyn i wody podskórnej. Co daje detoks? Jak zacząć detoks? I czy w ogóle warto?

Czym jest detoks?

Terminu detox używa się w kontekście leczenia uzależnień i taki zabieg ma na celu odtruć organizm i odzwyczaić go od konkretnych substancji. Kiedy zdrowe odżywianie stało się bardziej popularne ten termin został wciągnięty do dietetyki.

Detox zazwyczaj polega na celowym eliminowaniu pewnej grupy pokarmów z codziennego jadłospisu lub włączaniu nowych. To ma oczywiście na celu oczyszczenie organizmu i wspomaganie go w różnych schorzeniach. 

Detoks – kiedy warto go stosować: 

Detox warto stosować w walce z konkretnymi problemami:

  • problemy trawienne (wzdęcia, gazy, zaleganie pokarmu w żołądku czy jelitach i inne),
  • problemy skórne (wysypki, trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczycowe zapalenie skóry i inne),
  • gromadzenie się wody podskórnej,
  • nagromadzenie się toksyn,
  • wspomaganie w odchudzaniu (dobry start do przejścia na dietę),
  • odzwyczajenie organizmu od pewnych (zwykle niezdrowych, choć to pojęcie względne) grup pokarmów.
detoks, zdrowe odżywianie
fot. pexels.com

Detoks – rodzaje

Jeśli chodzi o rodzaje detoksów, to jest ich naprawdę wiele. Dietetycy oraz specjaliści w sprawach diety prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych detoksów. Znane są detoksy owocowo-warzywne, detoks zupowy, detoks ziołowy, detoks z kaszy jaglanej, detoks bez cukru, detoks z wodą z cytryną. 

Każdy detox polega na innych, ściśle określonych zasadach. Detox zupowy to spożywanie samych zup, w celu oczyszczenia organizmu, a zwłaszcza jelit z zalegającego pokarmu. Detoks z kaszy jaglanej oznacza spożywanie dużych ilości kaszy jaglanej, z lekkimi dodatkami. Oczyszczanie bez cukru, to eliminowanie cukru z diety i to pewnie jeden z najtrudniejszych detoksów, jakie występują. Każdy z nich tak naprawdę obiecuje to samo i ma bardzo podobne założenia. Na pewno znajdzie się ktoś, kto stosował jaglany detoks i będzie z niego zadowolony oraz ten, co po detoksie zupowym myślał, że nie da rady wstać rano do pracy. Na każdego taki detoks zadziała zupełnie inaczej i nie każdy organizm jest do tego przystosowany.

Przy stosowaniu detoksu trzeba być bardzo uważnym. Dobrze jest pamiętać, że każdy organizm jest inny i najpierw trzeba sprawdzić stan swojego zdrowia i skonsultować to z lekarzem lub specjalistą.

Czy warto go stosować ?

Detoks pomoże tym, którzy mają poważne problemy zdrowotne i jest to odgórne zalecenie od specjalisty, który będzie sprawował pełną kontrolę nad detoksem.

Poza tym przypadkiem, detoks nie będzie pomocny, a nie znajomość tematu może doprowadzić nas do innych problemów. Najlepiej zaufać naszemu organizmowi i wysłuchać jego potrzeb. Nasz organizm wyposażony jest we wszelkie mechanizmy oraz posiada niezbędne organy, by zachować homeostazę. Jeśli dbasz o siebie, on sam wszystko reguluje. Posiadamy nerki i wątrobę, które wszystko filtrują, wydalamy pot, łzy, mocz, gazy i kał, dzięki którym się po prostu oczyszczamy. Nic nie jest bez przyczyny. Jeśli masz zapewnione wszelkie podstawy, nie potrzebujesz detoksu.

detoks, zdrowe odżywianie
fot. pexels.com

Co znaczą podstawy?

To odpowiednia dieta, nawadnianie się, używanie naturalnych kosmetyków i chemii domowej, praca nad stresem i odpowiedni sen. Dzięki temu, Twój organizm będzie poddawał się samoregulacji. Jeśli jednak spożywasz śmieciowe jedzenie, nie wysypiasz się i używasz tony kosmetyków na co dzień, to rzeczywiście detoks by Ci się przydał. Zadbaj o równowagę wszystkich elementów w Twojej diecie i życiu. Zadbaj o swój sposób odżywiania się. Uzupełnij niedobory odpowiednimi suplementami diety. Zacznij się wysypiać. Nie używaj tyle chemii. Zapanuj nad swoim stresem. To pozwoli Twojemu organizmowi stanąć na nogi, bez niepotrzebnego katowania się wymyślnymi dietami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here