Pomiar ciśnienia krwi to jedno z podstawowych działań, które powinny być wykonywane u lekarza oraz podczas codziennych domowych czynności prozdrowotnych. Regularna kontrola tego parametru może ustrzec przed rozwojem wielu chorób, jak również powstaniem schorzeń i zaburzeń związanych z układem krążeniowym. To działania diagnostyczne oraz analiza leczenia chorób związanych z nadciśnieniem lub jego obniżeniem. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Jaki ciśnieniomierz wybrać? Czym kierować się podczas zakupu sprzętu medycznego?
Prawidłowy pomiar ciśnienia
Analiza i kontrola ciśnienia pomoże wykryć wszelkie nieprawidłowości w organizmie. Może również dać odpowiedź na wiele wątpliwości związanych ze zdrowiem człowieka. Jak postępować podczas pomiaru ciśnienia krwi?
Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi powinien być wykonany za pomocą specjalistycznego sprzętu medycznego. Analizę można wykonać na kilka sposobów. Kontrola przy użyciu ręcznego analizatora, wykonywana mechanicznie. Wynik odczytywany jest na dołączonym „zegarze”, a prawidłowy odczyt warunkuje początek uderzeń i ich ucichnięcie. Innym sposobem jest poddanie się badaniu przy użyciu elektrycznego urządzenia medycznego.
Pomiar powinien być wykonywany na wyczuwalnych tętnicach znajdujących się na przedramieniu osoby badanej lub jej nadgarstku. Analiza uzależniona jest od rodzaju ciśnieniomierza. Analiza powinna przebiegać w spokojnych warunkach. Badany nie powinien się poruszać ani mówić. Rękę na której wykonywany jest pomiar należy umieścić na wysokości serca, odstresować się. Pomiar należy wykonać trzykrotnie, aby wynik był wiarygodny i prawdziwy.
Jaki ciśnieniomierz wybrać? Czym kierować się podczas zakupu?
Wybór ciśnieniomierza uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy określić własne umiejętności w wykonywaniu pomiarów. Dla osób cierpliwych i sprawnych, najlepszym wyborem będzie pozyskanie ręcznego sprzętu. Dzięki tego rodzaju narzędziu, wyniki są najbardziej miarodajne.
Kolejnym rozwiązaniem jest wybór elektrycznego urządzenia posiadającego wiele dodatkowych funkcji i opcji.
Urządzenia elektryczne są bardzo proste w obsłudze, nie wymagają od badanego posiadania wielu specjalnych umiejętności, a także specjalnej wiedzy. Rękaw ciśnieniomierza nakładany jest na ramię lub nadgarstek użytkownika, a następnie elektrycznie pompowany. Po pewnym czasie na wyświetlaczu urządzenia pojawia się wynik pomiaru. Analiza przedstawia górne ciśnienie – skurczowe, dolne ciśnienie – rozkurczowe, a także zazwyczaj puls – ilość uderzeń serca na minutę.
Profesjonalne ciśnieniomierze posiadają wiele dodatkowych i użytecznych funkcji, którymi są m.in.:
– głosowy odczyt wyników,
– alarm przekroczenia norm,
– wykrywanie arytmii serca,
– pamięć – zapisywanie poprzednich pomiarów,
– ustawienie alarmów – przypomnienie o wykonaniu pomiaru,
– kontrolowane, automatyczne napełnianie mankietu,
– inne.
Wybór odpowiednio dopasowanego ciśnieniomierza wiąże się również z analizą wielu innych czynników i parametrów technicznych. Podczas zakupu należy również zwrócić uwagę na elementy takie jak: rozmiar ciśnieniomierza, jego waga oraz kształt i konstrukcja. rodzaj mankietu – wielkość, materiał wykonania i sposób zapięcia, wielkość wyświetlacza, widoczność pomiarów, intuicyjność, prostota obsługi, rodzaj zasilania, język w jakim obsługiwany jest sprzęt, instrukcja obsługi, możliwość zewnętrznego ładowania, producent, cena, komentarze i opinie innych użytkowników.
Dobry ciśnieniomierz powinien przede wszystkim być dostosowany do indywidualnych preferencji użytkownika, jego możliwości oraz potrzeb. Powinien ułatwiać wykonywanie pomiarów, jak również być miarodajny i wiarygodny. Ważnym jest by był komfortowy i wygodny w użyciu. Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza zapewni sukces podczas pomiarów, a także łatwość wykonywania badań. Funkcje podstawowe i dodatkowe pozwolą wykonywać pomiar regularnie, w spokoju, bez stresu i rozkojarzenia. Pomiar może być wykonywany osobiście lub przez inną, drugą osobę.