szafa kapsułowa, minimalizm w szafie, minimalizm
fot. pexels.com

Minimalizm w szafie – od czego zacząć?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za nieprzemyślanymi zakupami, za zakupami coraz to większej ilości niepotrzebnych rzeczy. W obecnych czasach gdzie konsumpcjonizm jest wszechobecny, minimalizm stał się odpowiedzią i buntem. Minimalizm opanowuje po kolei wszystkie dziedziny naszego życia, od minimalizmu kosmetycznego poprzez minimalizm żywieniowy i silnie z tym związany trend na nie marnowanie jedzenia, aż do naszych szaf. Minimalizm w szafie? Od czego zacząć? Jak wprowadzić minimalizm w naszych garderobach? 

Minimalizm w szafie – początek 

minimalizm w szafie, minimalizm
fot. pexels.com

Twoja szafa pęka w szwach i masz dość codziennego przekopywania się przez sterty ubrań? Rzeczy jest mnóstwo, ale przestały Was cieszyć? Codziennie rano nie wiesz co na siebie włożyć? Wprowadzenie minimalizmu w szafie jest sposobem na rozwiązanie tych problemów. Wprowadzanie minimalizmu w szafie to czas refleksji. Zanim rozpoczniecie porządki, zastanówcie się, jaki chcecie mieć styl. Czy nie chciałybyście czegoś zmienić? Kiedy już zadecydujecie, w jakim stylu będzie Wasza garderoba, możecie przystąpić do dzieła.

Minimalizm w szafie – porządki

Czas  oczywścić szafę i zostawić tylko to co naprawdę nosisz i czego naprawdę potrzebujesz. Jednym z bardziej radykalnych sposobów jest wyrzucenie całej zawartości szafy na podłogę. To rozwiązanie dla odważnych. Daje jednak możliwość obiektywnego spojrzenia na wszystkie posiadane rzeczy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. Kiedy ma się naprawdę dużo ubrań ten krok może Was przytłoczyć. Możecie podzielić swoją drogę do minimalizmu w szafie na etapy. Weź pod uwagę to w czym czujesz się dobrze, ale też jakich ubrań potrzebujesz w pracy. Wyrzuć z szafy wszystkie inne, niepotrzebne rzeczy. Najtrudniejszym elementem związanym z oczyszczaniem swojej szafy ze zbędnych rzeczy jest myśl, że dana rzecz może się jeszcze przydać w przyszłości. Możesz również zastosować jednego miesiąca. Rzeczy, z którymi nie wiesz co masz zrobić zostaw obok szafy. Jeśli w ciągu miesiąca nie najdzie Cię ochota na założenie czegoś z tego pudła, nie miej litości i pozbądź się tego. 

Wiele starych ubrań znajduje się jeszcze w szafie tylko i wyłącznie ze względu na wspomnienia z nimi związane. Zostawiając wszystkie takie ubrania, możemy zapełnić całą kolejną szafę. Wspomnienia są dobre. Ale nie ma sensu zostawiać połowy szafy pełnej ubrań, które przywodzą nam na myśl wspomnienia. 

Minimalizm w szafie – co zrobić z rzeczami, ktorych nie chcemy

W duchu zasad less waste i zero waste, rzeczy które są w dobrym stanie możemy podarować koleżankom, mamie, siostrze. Możemy też oddać je potrzebujących lub do domu samotnej matki. Możesz również sprzedać je na portalu aukcyjnym. Wiele sklepów prowadzi też zbiórki odzieży w każdym stanie.  Niech Twoje ubrania dostaną drugie życie. 

Minializm w szafie – Pułapka

minimalizm w szafie, minimalizm
fot. pexels.com

Gdy sprzedasz już jakąś rzecz, nie kupuj w jej miejsce kolejnych, niepotrzebnych ubrań! Postępując w taki sposób popadniesz w błędne koło, a stare ubrania będziesz cały czas zastępować nowymi. Postaraj się kupić nową rzecz tylko jeśli faktycznie jej potrzebujesz. Przemyśl swoją decyzję. Na tym właśnie polega minimalizm w szafie!

Co równie ważne, przestań kupować rzeczy, bo akurat są na promocji. Lubicie obniżki i nie chcecie przestać z nich korzystać? Dobra wiadomość jest taka, że ludzie wyznający zasady minimalizmu w szafie też kupują na promocjach! Okoliczności takich zakupów są jednak inne. Od dawna obserwują rzecz, którą chcą nabyć, przemyśleli, czy jej potrzebują i czy będzie pasować do pozostałych ubrań w ich garderobie. Nie kupują nic pod wpływem chwili! Kupowanie pod wpływem impulsu bardzo często sprawia, że mamy w szafie wiele rzeczy, których nigdy nie założymy.

Minimalizm w szafie –  planuj zakupy

Kiedy szafa zaczyna świecić pustkami, świeżo upieczeni minimaliści biorą się za sporządzanie listy zakupów. Pamiętajcie, że nowo nabyte ubrania muszą pasować do wielu kombinacji. Najlepiej na początku kupić podstawowe ubrania, takie jak białe T-shirty, czarne i niebieskie dżinsy. Warto zainwestować w rzeczy o wyższej jakości. Koszulki kupowane za 20 zł zazwyczaj szybko się zużywają, tracą kolor, a materiał się przerzedza. Sprawdźcie, z czego zrobione są ubrania, które chcecie kupić. Akrylowe swetry raczej nie posłużą Wam długo, i lepiej z nich zrezygnować mimo, że są stosunkowo tanie. W tym przypadku skuteczniejszą opcją jest wybranie uniwersalnych rzeczy z lepszej jakości materiałów. Dla minimalistów liczy się jakość, a nie ilość!

Podsumowując, minimalizm w szafie jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Kupujecie to, czego potrzebujecie, a ubrania stają się inwestycją na dłużej. Nie macie już problemu z tym, co na siebie włożyć. Wszystkie elementy Waszej garderoby ze sobą współgrają. Kapsułowa szafa jest praktyczna, pomaga oszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowo jesteście świadomi posiadanych rzeczy więc skompletowanie stroju zajmuje kilka minut. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na bardziej wartościowe rzeczy jak np. samorealizacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here