spinki do mankietów, moda męska
fot. pexels.com

Spinki do mankietów – jak dobrać?

Ozdabianie mankietów męskich koszul było popularne już w średniowieczu, jednak spinki do mankietów na dobre upowszechniły się dopiero w XIX wieku. Były wówczas alternatywą dla guzików, które nie radziły sobie z zapięciem mocno wykrochmalonych koszul. Ten elegancki dodatek przeznaczony jest na szczególne okazje i kojarzy się głównie ze strojem formalnym. Co nie znaczy, że nie można ich wkomponować w casualową stylizację. Czym kierować się podczas wyboru spinek do mankietów? Jakie są zasady dobierania ich stylizacji? 

Na jakie okazje można nosić spinki do mankietów?

spinki do mankietów, moda męska
fot. pexels.com

Spinki do mankietów są przede wszystkim elementem stroju formalnego.  Wpina się je w mankiety klasycznych, eleganckich koszul z długim rękawem. Jest to obowiązkowy dodatek na oficjalne wydarzenie, takie jak ślub, spektakl w operze, koncert w filharmonii, bal sylwestrowy, konferencja czy gala. Ponadto spinki do mankietów są obowiązkowe również na uroczystościach wymagający założenia fraka lub smokingu. W takim okolicznościach i do klasycznego stroju najlepiej wybrać klasyczne spinki o minimalistycznym i eleganckim wzornictwie.

Spinki do mankietów można jednak również nosić w bardziej casualowy sposób. Będą dobrze się prezentować z koszulami casualowymi, czyli kolorowymi, w paski lub inne wzory. Wszystko zależy od indywidualnego stylu mężczyzny. Nie jest to nadal zbyt popularny wybór jako dodatek w casualowych stylizacjach, ale warto zauważyć, że spinki do mankietów mogą podkreślić nasz charakter czy styl.

Spinki do mankietów – jaki kolor wybrać

Klasyczne, eleganckie spinki są najczęściej wykonane ze srebra lub złota. Na rynku jest też ogromny wybór mniej wytwornych spinek. Warto jednak pamiętać, że spinki powinny być dopasowane do kolorystyki stylizacji lub najważniejszych elementów garderoby. 

  • Dopasuj kolor i rodzaj spinek do okoliczności – formalne okazje wymagają oprawy w postaci spinek z metali szlachetnych.
  • Kolor spinek dobierz do koloru koszuli – do białej koszuli pasują wszystkie klasyczne spinki do mankietów. Do koszul kolorowych lub we wzory warto dobrać spinki, które nie będą kontrastować z nią kolorystycznie.
  • Złote spinki do koszuli pasują do garniturów i marynarek o ciepłej barwie – beżach lub brązach. Srebrne spinki natomiast będą współgrać z koszulami i garniturami o zimnych barwach – szarościach i błękitach.
  • Dopasuj kolor spinek do pozostałych dodatków, np. do klamry paska skórzanego od spodni lub zegarka – jeśli nosisz srebrny zegarek, wybierz spinki też w tym kolorze

Spinki do mankietów – jaka koszula

spinki do mankietów
fot. pexels.com

Spinki do mankietów zakładamy zawsze z eleganckimi koszulami do których zakładamy również krawat lub muchę. Koszula, do której zakładasz spinki musi mieć też usztywniony kołnierz i brak kieszeni na piersi. Nie należy mieszać stylu formalnego z nieformalnym. Dlatego też niewskazane jest zakładanie spinek do koszuli z rozpiętym kołnierzykiem.

Casualowe spinki

Choć spinki zostały stworzone przede wszystkim jako męska biżuteria na formalne okazje, to w sklepach można znaleźć także niestandardowe spinki do mankietów, o nietypowych kształtach. Często nawiązują one do zainteresowań mężczyzny. mogą to być spinki w kształcie samochodów, motocykli, czy nawet zwierząt. Tego typu dodatki sprawdzą się w nieformalnych okolicznościach.

O ile stworzenie casualowej stylizacji jest łatwe, o tyle dobranie do niej casualowych spinek jest dość trudnym zadaniem. Łatwo można przekroczyć granicę dobrego smaku lub przesadzić z dodatkami. Kolorowe lub wzorzyste koszule już same w sobie są mocnym i charakterystycznym elementem stylizacji. Dobranie odpowiednich spinek będzie nie lada sztuką. 

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze spinkami do mankietów, najlepiej zacznij od stylizacji formalnych. W tym przypadku wybóre spinek nie będzie stanowił dużego problemu. Do formalnych strojów wybieramy klasyczne i eleganckie spinki. Noszenie spinek casualowych wymaga trochę wprawy i czasu. Warto jednak zapamiętać, że najważniejsze to nie przesadzić. Jeśli zakładasz oryginalne, finezyjne spinki, zdecyduj się na jak najprostszą koszulę i inne dodatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here