Szklane opakowania – dlaczego je wybrać?
Kosmetyki w szklanych opakowaniach są zgodne z filozofią less waste. Od dawna dbamy o to aby kosmetyki, których używamy miały dobry, naturalny skład i nie były testowane na zwierzętach. Coraz bardziej świadomie dbamy również o nasze środowisko. Stosowanie naturalnych kosmetyków to wyraz dbałości o skórę, zdrowie i urodę, a szklane opakowania to z kolei ukłon w stronę ochrony środowiska. Szkło, z którego wykonywane są opakowania, może być całkowicie recyklingowane. Takie szkło zyskuje tzw. drugie i kolejne życie, w przeciwieństwie do plastiku, który masowo zanieczyszcza środowisko naturalne.
Zarówno osoby zainteresowane ekologią, jak i laicy przyznają, że plastik jest szkodliwy. Nie tylko dla środowiska, ale i dla nas samych. Od dawna wiadomo, że plastikowe opakowania są kontrowersyjne i mogą stanowić zagrożenie dla pożywienia. Słyszeliście może nieraz (lub sami doświadczyliście), że rzeczy ze szklanych opakowań smakują lepiej? A co z kosmetykami? Otóż kosmetyki powinny być pakowane w opakowania, które są chemicznie obojętne, tak aby nie wchodziły w żadne interakcje z produktem i jak najlepiej chroniły zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Do tych materiałów możemy zaliczyć np. szkło i porcelanę.
Dlaczego wybrać szklane opakowania?
- Szklane opakowania, zwłaszcza te wykonane z ciemnego szkła chronią kosmetyki przed promieniami słonecznymi oraz przed światłem jarzeniowym. Pamiętajmy, że nigdy nie wiadomo jaką drogę przebyły kosmetyki zanim dotarły do drogerii i jak długo stały na półce w owej drogerii, często podświetlane silnym światłem jarzeniowym.
- Szklane opakowania zapewniają ochronę przed nagrzewaniem. Szczególnie jest to ważne w przypadku kosmetyków, które zawierają (lub chociaż powinny zawierać) składniki naturalne, jak: oleje czy glinki. Znów należy zaznaczyć, że konsument nie ma pojęcia o warunkach produkcji i dystrybucji. Plastikowe opakowania nie zapewniają tej ochrony.
- Ważne jest również bezpieczeństwo produktu. Pamiętajmy że plastik, szczególnie podczas nagrzewania, uwalnia szkodliwe substancje, które mogą w śladowych ilościach przedostać się do kosmetyków. Szklane opakowania są neutralne dla kosmetyków i nie ma ryzyka jakichkolwiek reakcji, które mogłyby zaszkodzić produktowi znajdującemu się w środku.
- Szklane opakowania chronią kosmetyki przed dopływem tlenu. Jest to ważne szczególnie w przypadku kosmetyków bogatych w antyoksydanty. Szkło okazuje się być idealnym materiałem, który chroni przed niekontrolowanym dopływem tlenu.
- W przeciwieństwie do szklanych opakowań, plastikowe nie tylko nie chronią masy kosmetycznej, ale mogą też zmniejszać skuteczność kosmetyków naturalnych ze względu na dużą podatność na działanie światła i temperatury. Lepiej wybrać więc krem w szklanym opakowaniu, który ochroni właściwości na dłużej.
- Składniki aktywne kosmetyków naturalnych mogą tracić swoje właściwości w kontakcie z metalami ciężkimi zawartymi w plastiku. Dlatego tak ważne jest, aby naturalne kosmetyki były pakowane w szklane opakowania, które nie dezaktywują dobroczynnych działań składników naturalnych.
- Plastikowe opakowania nie są odpowiednie do przechowywania produktów, które zawierają jakikolwiek rodzaj rozpuszczalnika, np. alkohol. Dlatego też perfumy przechowywane mogą być tylko w szklanych buteleczkach. Alkohol wchodzi w interakcje z plastikiem powodując mikropęknięcia, co z kolei nie grozi szklanym opakowaniom.
- Szklane odpowiedniki plastikowych opakowań są oczywiście bardziej przyjazne dla środowiska. W Polsce recykling szkła stoi na dużo wyższym poziomie niż recykling plastiku, a w dodatku plastik ulegając rozkładowi wydala szkodliwe dla środowiska substancje. Ty również możesz dać drugie życie szklanym opakowaniom. Możesz do nich przelać inne produkty z większych butelek, lub wykorzystać je w kuchni czy jako ozdoba.
Jak nie trudno zauważyć szklane opakowania są dużo bezpieczniejsze dla kosmetyków, zarówno kosmetyków naturalnych, jak i tych z większą ilością konserwantów. Starajmy się więc ograniczać wykorzystanie plastiku nie tylko, tam gdzie ma on do czynienia z żywnością, ale też z kosmetykami. Wyjdzie to na dobre nam i środowisku.