ile zarabia logopeda

Zawód logopedy znany jest praktycznie każdemu. Wielu z nas miało do czynienia z takim specjalistą w dzieciństwie lub obecnie zaprowadza własne pociechy na zajęcia. Praca logopedów jest niezwykle ważna i pomocna. Takiego specjalistę można spotkać w każdym przedszkolu i szkole, a portale z ogłoszeniami o pracę często pękają w szwach z ofertami na to stanowisko. Jakie wymagania należy zatem spełnić, aby nim zostać?

Ile zarabia logopeda? Gdzie i z kim może pracować?

Logopeda zajmuje się pracą nad poprawą wad wymowy. Na zajęciach przeprowadza ćwiczenia, dzięki którym stymuluje motorykę aparatu mowy. Niezwykle ważną rolę odgrywa w pracy z dziećmi z mutyzmem wybiórczym, opóźnionym rozwojem mowy, czy zaburzeniami komunikacji. Nauka odbywa się najczęściej poprzez zabawę, a do ćwiczeń wykorzystywanych jest wiele ciekawych materiałów. Piórka, balony, pomponiki, gry planszowe, ciekawe karty i zabawki – to wszystko przyciąga dzieci go gabinetu i często czyni z logopedy ulubioną panią lub najlepszego pana. Wbrew opinii specjaliści pracują także z osobami dorosłymi, chociażby z niepełnosprawnymi czy z ludźmi po udarach.

logopeda

Aby zostać logopedą należy przede wszystkim ukończyć specjalistyczne studia. Jest wiele możliwych ścieżek, aby uzyskać taką specjalizację. Jedną z najpopularniejszych jest wybór studiów z filologii polskiej i późniejsze zawężenie zajęć. Jednak wiele uczelni oferuje specjalizacje również na kierunkach takich, jak pedagogika, psychologia czy medycyna. Kilka lat nauki i wyższe wykształcenie umożliwiają opanowanie rozległego materiału.

Do rozpoczęcia pracy niezbędne jest również wiele godzin stażu i zajęć praktycznych, gdyż logopedia polega głównie na zajęciach z drugim człowiekiem. Oczywiście dobry specjalista nie poprzestaje się kształcić po zdobyciu dyplomu. W trakcie wykonywania zawodu, logopedzi odbywają wiele szkoleń i kursów, jeżdżą na konferencje, czytają naukowe książki i najnowsze publikacje. Wiele osób kończy równocześnie inne kierunki lub później kontynuuje naukę na studiach podyplomowych.

Jak widać jest to zawód wymagający ciągłego dbania o samorozwój. Dodatkowo praca z dziećmi zaliczana jest do zawodów o podwyższonym ryzyku wypalenia zawodowego. Logopeda musi wykazywać się dużym poziomem empatii i inteligencji emocjonalnej. Cechuje go dobre podejście do dzieci, bardzo dobra znajomość języka polskiego i bezbłędne wysławianie się. Praca w przedszkolach i szkołach często naraża go na hałas i stres. Nie jest to zatem łatwy zawód, choć niesie za sobą wiele satysfakcji i radości z sukcesów podopiecznych.

Jaka zatem jest wypłata logopedy?

Średnia stawka to około trzech tysięcy złotych, choć rozbieżności są naprawdę duże. Można wyczytać, że zarobki wahają się pomiędzy 2500 – 5000 zł. Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od wykształcenia i doświadczenia, jakie posiada specjalista. Ponad to, na wyższe stawki można często liczyć w placówkach i instytucjach prywatnych. Zupełnie inaczej wyglądają również zarobki osób, które zdecydowały się założyć własną działalność i przyjmują pacjentów we własnym gabinecie. Choć taka praca wiąże się jednocześnie z większą odpowiedzialnością i wieloma dodatkowymi obowiązkami.

zarobki

Specyfika pracy logopedy związana jest niestety często z koniecznością łączenia etatów w wielu placówkach, jeśli pracuje w miejscach, gdzie na terapię uczęszcza niewiele dzieci. Logopedzi pracują również w szpitalach i państwowych poradniach. Mało osób zdaje sobie sprawę, że logopedzi pomagają również swoją pracą osobom zdrowym, bez zaburzeń i nieprawidłowości w rozwoju mowy. Takimi klientami mogą być chociażby aktorzy czy politycy, pracujący nad wymową czy dykcją.

Jak widać praca logopedy może być naprawdę zróżnicowana. Ma on wiele możliwości rozwoju i prowadzenia dalszej ścieżki kariery. Pracę może znaleźć zarówno w placówkach edukacyjnych, medycznych jak i w prywatnych firmach. Niestety wynagrodzenie nie zawsze jest adekwatne do ilości czasu poświęconego na zdobycie wykształcenia. Choć zmienia się to w ostatnich latach na korzyść logopedów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here